14.08.2023

Польща: роботодавці та профспілка вимагають в уряду розібратися з Mazur Group

Профспілка «Солідарність» та Асоціація роботодавців «Транспорт та логістика Польщі» (TLP) направили листа на ім'я прем'єр-міністра Польщі Матеуша Моравецького з вимогою розібратися з Mazur Group, водії якої вже вдруге в Німеччині страйкують проти невиплаченої зарплати та жахливих умов праці. 

В організації наголошують, що компанії Agmaz, Luk-Maz та Imperia, якими володіє Mazur Group, є елементом, який підриває репутацію польської транспортної галузі в Європі.

«Ми не можемо зрозуміти, чому польські компанії допускають практику найму водіїв на основі контрактів — мандатів, у ситуації, коли має бути укладений трудовий договір... І це не перший випадок такої компанії, яка «працює». Іноді я чую питання, чому «Солідарність» вплутується у цю справу, адже водії компаній Лукаша Мазура не є її членами, вони навіть не поляки. Відповідь проста. Вони теж люди, працівники, і те, що вони не члени профспілки «Солідарність» (бо вони ще не організувалися) не означає, що до них можна ставитися як до людей третього ґатунку і залишати без допомоги», - Тадеуш Кухарський, член Національної ради доріг та секції автомобільного транспорту «Солідарність».

Він нагадав, що наразі до протесту приєдналися понад 150 водіїв. У квітні, під час першої акції, Лукаш Мазур спробував використати групу приватних охочих пана Рутковського для приборкання страйкарів. Але протестувальників захистили профспілкові активісти та викликана німецька поліція. У результаті постраждалі водії отримали належні їм гроші. Що буде цього разу – невідомо.

За словами Тадеуша Кухарського, особливо дивує відсутність реакції з боку польських органів, уповноважених дотримуватись трудового законодавства (Національна інспекція праці) та правил, що визначають функціонування транспортного сектору (Інспекція автомобільного транспорту).

«У свою чергу, на це питання звертають увагу роботодавці, які входять до TLP. Варто нагадати, що за останні двадцять років спостерігається величезне зростання цієї галузі в Європі, де польські компанії є провідною групою. Тому обидва галузеві соціальні партнери звертаються до прем'єр-міністра Матеуша Моравецького з проханням втрутитися в це питання. Таким чином, ми маємо справу з досить рідкісною на польському просторі нагодою, коли профспілкові діячі та роботодавці цієї галузі в один голос звернули увагу на нефункціонування польської державної влади», - Тадеуш Кухарський, член Національної ради доріг та секції автомобільного транспорту «Солідарність».

Нещодавно кореспонденти німецького видання Die Welt відвідали стоянку в Gräfenhausen, де поспілкувалися з водіями з Кавказу та Середньої Азії. У ході розмов вони з'ясували, що в Mazur Group розробили "не дуже прозору практику виставлення рахунків".

«Модель оплати наступна: наприклад, заробітна плата за перший місяць завжди утримується як застава, заробітна плата за другий місяць виплачується тільки у четвертому місяці, заробітна плата за третій місяць – у п'ятому, заробітна плата за четвертий місяць – у шостому, і так далі». Матеріал Die Welt.

За заявою одного із середньоазіатських водіїв, «на практиці Мазур завжди повинен був працівникам зарплату за три місяці», а у разі звільнення «вони ризикують втратити всі ці гроші». Крім цього, в компаніях діє система «довільних штрафів за передбачувані правопорушення, які віднімаються від їхньої зарплати».

«Система дуже дивна. Водії тут одержують щоденні ставки у розмірі 80 євро. Контрактні штрафи нескінченні». Волонтер, який допомагає страйкуючим далекобійникам як перекладач.

На додаток до цього, у Mazur Group практикуються й інші зловживання.

«Лікарняний розглядається як неоплачувана відпустка. Неоплачувана понаднормова робота також застосовується. Водіїв заохочують обманювати владу щодо часу водіння та відпочинку та самим платити будь-які штрафи». Матеріал Die Welt.