06.05.2024

Що означає для перевізників продовження «транспортного безвізу»

Рада Європейського союзу затвердила мандат на переговори з Україною щодо продовження «транспортного безвізу», тобто Угоди Україна-ЄС. Українська сторона вже отримала тезові пропозиції щодо змін до документу з боку Єврокомісії та очікує на версію змін із чіткими формулюваннями. 

Єврокомісія пропонує продовжити транспортне безвіз на 12 місяців, тобто до червня 2025 року включно. Плюс передбачено можливість пролонгувати Угоду ще на півроку, тобто до кінця 2025 року за відсутності порушень.

Наприклад, Єврокомісія пропонує зобов'язати всіх водіїв, не лише українських, мати при собі ліцензію на перевезення. З одного боку, це не створить додаткових труднощів. Але нюансом, за словами заступника міністра, залишається механізм перевірки документів. Тому що українські ліцензіати не мають у принципі паперових документів, адже сьогодні ця процедура в Україні повністю оцифрована. Єврокомісія вже ознайомилася з документацією, яку можуть мати українські водії. Планується, що їх буде затверджено офіційно.

Також пропонується мати спеціальне маркування всіх вантажівок, що виконуються відповідно до Угоди. Це стосується як ЄС, так і українських компаній. Очевидного уточнення пропонують ідеї про необхідність мати документи для всіх порожніх вантажівок, що їдуть за товарами.

Найбільша кількість питань викликає пропозицію про тимчасове призупинення Угоди у разі «загрози ринку двосторонніх перевезень» в окремій «географічній зоні». Ця тема залишається у роботі. Однак головним запобіжником, як зазначає Сергій Деркач, є те, що жодна країна-член ЄС не зможе ухвалити таке рішення самостійно. Для цього потрібне узгодження Спільного Комітету Угоди, тобто більшості країн ЄС.

Наступного тижня, коли буде деталізований текст змін до Угоди, планується зібрати перевізників та обговорити усі питання з представниками галузі.

 

Джерело: logist.today