08.04.2024

У Польщі пропонують запровадити мінімальні тарифи на перевезення

Підприємці, які працюють у сфері транспорту та логістики, звернулися до Міністерства інфраструктури Польщі з пропозицією щодо запровадження мінімальної тарифної ставки для перевезень.

Програма має бути підготовлена ​​Міністерством цифровізації. Калькулятор розрахунку застосовуватиметься до всіх перевізників, незалежно від країни реєстрації, на внутрішніх маршрутах та міжнародних двосторонніх перевезеннях. У разі замовлення для іноземного суб'єкта він повинен заявити, що підпорядковується польській юрисдикції щодо цього перевезення. Якщо він цього не зробить, замовник несе відповідальність за правильність тарифу, що стягується.

На думку президента Західнопоморської асоціації автоперевізників (ZSPD) Даріуша Матулевича, запровадження мінімальної ставки, що розраховується на основі калькулятора, не лише стабілізує ціни та підвищить ефективність боротьби з українською конкуренцією, а й зменшить вплив посередників, які забирають маржу у перевізників. Він вважає, що програма розрахунку тарифів має бути широкодоступною та безкоштовною. Оцінки повинні мати індивідуальний номер (як, наприклад, VIN автомобіля), дату та заноситись до банку даних, щоб служби могли перевіряти суму оцінок у штаб-квартирі компаній. За словами Даріуша Матулевича, сам інструмент для розрахунку ставок повинен знаходитися в руках Національної податкової адміністрації, а інспекційні органи могли б перевіряти транспортні документи за базою даних, яку керує одне з урядових агентств.

На думку розробників, кількість посередників має бути обмежена максимум двома, і як виняток другий перевізник може бути залучений на субпідряд. Крім того, одна рахунок-фактура має бути призначена на один маршрут. Тобто клієнт повинен знати, скільки коштує сама транспортна послуга, без експедирування та посередництва.

Президент Польської економічної палати автомобільного транспорту та експедирування Здислав Щербачук згадує, що ще на початку століття, коли було ухвалено закон про автомобільний транспорт, з'явилася ідея мінімальної ціни, але галузь була проти. За його словами, проблема полягає у правозастосуванні, і, відсутність процедури оскарження накладеного штрафу.

У ході дискусій на Форумі автомобільного транспорту прозвучала думка, що державний контроль цін (мінімальних цін) на транспортні послуги, які надаються на основі добровільно укладених договорів, є втручанням у вільний ринок та принцип свободи договору. Ціни на послуги формуються в результаті взаємодії попиту та пропозиції, і тому їх визначення по суті є прерогативою ринкових сил, а не правового регулювання. У той же час було зазначено, що хоча польське законодавство допускає втручання в цю сферу, таке регулювання замість користі може призвести до небажаних наслідків. Особлива увага була приділена тому, що таке регулювання може застосовуватися лише до внутрішніх перевезень, а не до міжнародних, які контролюються нормами ЄС.

 

Джерело: logist.today