18.03.2024

Юрист: блокада кордону не є форс-мажором для бізнес-угод, але позиватися можна

Юридичного підґрунтя, щоб вважати блокування кордону форс-мажорною обставиною для бізнес-угод немає. Але є можливість вимагати відшкодування збитків.

Як зазначив голова правління юридичної Групи Eucon Law Ярослав Романчук, форс-мажорні обставини визначає Торгово-промислова палата і поки Україна не має прецеденту вважати страйк на кордоні форс-мажором і вимагати від партнерів скасування відповідальності за невиконані зобов'язання. Проте, за його словами, компанія отримала запит від Асоціації міжнародних перевізників України на консультації та створення звіту щодо можливості відшкодування збитків, до яких призвело блокування кордону з Польщею.

«У цьому звіті ми проаналізували, на яких підставах і як організовуються подібні страйки відповідно до польського законодавства. Наші юристи також вивчили договірні правові відносини між Польщею та Україною з погляду європейського та міжнародно-публічного права та дійшли висновку про можливість судових позовів у цій ситуації до польської сторони», - Ярослав Романчук.

Він підкреслив, що оскільки блокування кордону значно ускладнило роботу українських підприємців і спричинило чималу шкоду для них, є всі підстави звертатися за відшкодуванням як мінімум до представників місцевих органів влади у Польщі та безпосередньо ініціаторів протестів. Суб'єктами, які можуть відповідати за заподіяння шкоди, не лише українському бізнесу, а й польському, у цьому випадку можуть бути як держава Польща, так і територіальні громади. А відповідачами можуть бути самі ініціатори протестів, тобто ті організації, які ініціювали ці збори на кордоні.

 

Джерело: logist.today