Сервіси для перевізників: очікування та реальність
Останнім часом запущено кілька актуальних сервісів для перевізників, які мають спростити їм роботу. Давайте ознайомимося з цими сервісами детальніше і розглянемо їх функціонал.
Як працюють системи «Шлях» та «е-Черга»
Вперше електронна черга перетину кордону запрацювала ще 12 грудня. Ця подія сталася на українсько-польському пропускному пункті «Ягодин-Дорогуськ». Щодо самого механізму функціонування «е-Черга», то він передбачає можливість для перевізників записатися попередньо на перетин кордону, щоб прибути у встановлений час.
Проект презентували ще у вересні минулого року, а у жовтні він запрацював у тестовому режимі. За даними від Міністерства інфраструктури, день простою вантажівки в черзі перед кордоном коштує перевізнику в середньому 400 євро. Вантажівки стояли у таких чергах тижнями. Це причина великих втрат для бізнесу та суттєвого збільшення кінцевої вартості продукції.
Для того, щоб стати в чергу, потрібно оформити перепустку на виїзд на водія в системі «Шлях». Після цього потрібно зареєструватися на сайті "е-Черга" і, відповідно, стати в чергу. На сайті є відео, де у доступній формі пояснено особливості реєстрації.
Якщо ознайомитися з відгуками водіїв у відповідних тематичних матеріалах у Мережі, можна побачити, що сприйняття згаданих ІТ-інструментів загалом позитивне. Водночас, деякі констатували деякі збої в системі і зазначали, що, якщо їх усунути, вона суттєво спростить водіям роботу.
Коли ми переходимо за QR-кодом у додаток «Черга», то бачимо досить простий інтерфейс користувача, а в описі програми зазначено, що він призначений для міжнародних перевізників вантажів, щоб вони приїжджали в пункт пропуску у вказаний час і проходили перевірку, не чекаючи черги . Як уже зазначалося, можливості встати в чергу передує реєстрація у системі «Шлях». Там система повністю запитує серію та номер паспорта, а потім відкриває подальші опції.
Якщо говорити про можливості системи «Шлях», вона підходить не лише для міжнародних перевізників, які працюють у транспортно-експедиторській та логістичній галузі, а й для волонтерів, які везуть допомогу для ЗСУ та гуманітарних вантажів. Вони подають заявки через систему "Шлях". Ці заявки розглядають дві категорії органів. Серед них – Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури, а також обласні військові адміністрації. Заявникам запропоновано зразки документів, які можуть заповнити.
Як функціонують УкртрансбезпекаБот та Ліцензійний реєстр перевізників
Цей проект безпосередньо пов'язаний із двома згаданими раніше. Коли переходимо QR-кодом і натискаємо опцію START, з'являється зручне меню з великим обсягом компактно представленої інформації. Наприклад, є інформація про особливості перетину кордону водіями призовного віку. Є інструкція щодо отримання ліцензії на перевезення або зміну даних у системі «Шлях».
Щодо ліцензійного реєстру перевізників, то він теж досить простий у користуванні. Достатньо ввести реєстраційний номер або VIN транспортного засобу та вибрати опцію «Знайти». І ви отримаєте необхідну інформацію.
Чим корисний сервіс перевірки адмін-правопорушень
Цей сервіс також працює досить просто. Варто лише ввести номер транспортного засобу та інформацію з документів водія (це паспорт, посвідчення водія, РНОКПП та дані свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу) у зазначеному порядку. І система видасть всю необхідну інформацію про наявність чи відсутність адміністративних правопорушень.
Підводячи межу, для всіх згаданих сервісів характерні деякі спільні риси, а саме:
- простота та зрозумілість у використанні;
- персоналізований сервіс, де водій може знайти достатньо інформації;
- зв'язок деяких із цих сервісів між собою, що дозволяє ефективно використовувати їх паралельно.
Однак, крім поверхневої аналітики, слід дослухатися того, що говорять водії. Потрібно, щоб ці послуги завжди безперебійно працювали. А ще – щоб чиновники та митники теж зі свого боку докладали зусиль, аби полегшити роботу водіїв та культивували розуміння важливості спільної роботи для підтримки економіки та майбутньої української перемоги.