Щодо введення правового режиму воєнного стану
26.11.2018 року Верховною радою України прийнято Закон “Про затвердження Указу Президента України від 26 листопада 2018 року № 393 "Про введення воєнного стану в Україні" з таким застереженням: воєнний стан вводиться в Вінницькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Чернігівській, а також Донецькій, Запорізькій, Херсонській областях та внутрішніх водах України Азово-Керченської акваторії.
Пункт 2 цього ж Закону передбачає, що у період дії воєнного стану, введеного зазначеним Указом Президента України, часткова мобілізація оголошується Президентом України у строки і в обсягах відповідно до загрози національній безпеці й обороні України.
Прийнятий Закон набирає чинності з дня його опублікування, чому має передувати підписання цього Закону Президентом України.
З текстом Указу Президента України від 26 листопада 2018 року № 393 "Про введення воєнного стану в Україні" можна ознайомитись за посиланням.
В цілому, зазначений Указ Президента України передбачає:
1) Введення воєнного стану в Україні із 14 години 00 хвилин 26 листопада 2018 року строком на 30 діб до 14 години 00 хвилин 26 грудня 2018 року.
2) Введення воєнного стану передбачає МОЖЛИВІСТЬ обмежувати конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 – 34, 38, 39, 41 – 44, 53 Конституції України. Детальніше із змістом цих статей можна ознайомитись за посиланням.
3) Введення воєнного стану передбачає МОЖЛИВІСТЬ вводити тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Детальніше із положеннями цієї статті можна ознайомитись за посиланням.
Яким чином правовий режим воєнного стану може вплинути на ринок перевезень?
Коментар Юридичної служби Ларді-транс:
Введення правового режиму воєнного стану передбачає можливість введення певних обмежень та додаткових заходів, серед яких є ті, що безпосередньо можуть вплинути на перевезення пасажирів та вантажів:
- По-перше, правовий режим воєнного стану допускає введення обмежень пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства та допускає встановлення особливого режиму в’їзду на територію України і виїзду з неї.
- По-друге, правовий режим воєнного стану допускає примусове відчуження майна (у тому числі і транспортних засобів), що перебуває у приватній власності як фізичних так і юридичних осіб.
- По-третє, правовий режим воєнного стану допускає можливість в разі потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів.
При цьому слід зазначити, що такі обмеження не вводяться автоматично, а потребують обов’язкового нормативного закріплення конкретних обмежень конституційних прав та свобод людини та громадянина, а так само і обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб. Такі обмеження не можуть діяти довше, ніж термін дії режиму воєнного стану, тобто не довше ніж до 14 години 00 хвилин 26 грудня 2018 року.
Наші юристи і далі будуть відстежувати усі поточні нормативні документи, які можуть вплинути на вантажні перевезення на території України та за її межами.
Для довідки рекомендуємо перед перетином державного контролю України в прикордонних з РФ областях звернутись за телефонами:
- (044) 247-27-19 “гарячої лінії” Департаменту митної справи;
- (044) 527-63-63 “гарячої лінії” Державної прикордонної служби.
Ми будемо максимально оперативно інформувати Вас про будь-які зміни та обмеження.